Ružomberčania súťažili so svojimi fotografiami už ôsmy rok

Vernisáž sa uskutočnila v deň 34. výročia Nežnej revolúcie. Foto: Redakcia
Vyhodnotili 8. ročník súťaže Ružomberčania fotografujú určenú pre neorganizovaných a neprofesionálnych fotografov. Spolu až 344 fotografií prihlásilo 41 autorov.

V sídelnej budove Liptovského múzea v Ružomberku bola v piatok 17. novembra vernisáž výstavy fotografií 8. ročníka súťaže amatérskej fotografie Ružomberčania fotografujú, ktorú organizuje Fotoklub RK 1924.

„Cieľom súťaže je zvýšiť záujem o mesto Ružomberok a jeho okolie, priblížiť život v ňom, zachytiť a zdokumentovať jeho premeny. Pritiahnuť všeobecný záujem o fotografiu a tvorbu s ňou spojenú, fotografické a umelecké dianie, o kultúrne príležitosti v meste,“ vysvetlil Štefan Ižo, predseda Fotoklubu RK 1924.

 „Súťaž je určená pre všetkých, ktorí nie sú organizovaní vo fotografických kluboch a zväzoch, ako aj neprofesionálnych záujemcov a nadšencov fotografie, ktorí majú vzťah k mestu Ružomberok, či už pôvodom, pobytom, prácou alebo štúdiom,“ povedal o podmienkach.

Tri kategórie – môj, moja a moje

„Súťaž v tomto ročníku bola vypísaná v troch kategóriách – môj, moja a moje,“ povedala na úvod moderátorka Anna Galasová z hostiteľského fotoklubu a vzápätí to aj vysvetlila: Môj najkrajší záber, Moja rodina, práca, dovolenka a Moje mesto Ružomberok.“

Potom sa ujal slova predseda Fotoklubu RK 1924 Štefan Ižo. „Do súťaže sa prihlásilo 41 autorov, ktorí poslali celkove 344 fotografií, z nich je 112 vystavených.“ Prihlasovali sa prostredníctvom internetového portálu http://www.fototime.sk, kde aj nájdu súťažné snímky.

„Prvá téma bola najvoľnejšia. Fotograf tu mohol odkryť svoj rozlet a pochváliť sa s tým, čo sa mu podarilo. Druhá téma bola osobnejšia a tretia bol spätá priamo s mestom. Naša výstava sa postupne vyprofilovala, niektorí autori sa už na nej pravidelne zúčastňujú,“ objasnil Š. Ižo.

Porota hodnotila anonymne

Trojčlennú porotu tvorili Mária Vašicová, metodička Liptovského kultúrneho strediska, uznávaná košická fotografka Ľubica Kremeňová a dlhoročný člen domáceho fotoklubu Ján Greš. „Porota jednotlivé diela hodnotila anonymne a musím povedať, že to nemali ľahké, lebo kvalita fotografií sa každým rokom zvyšuje“ zdôraznil Š. Ižo.

Na vernisáži zároveň vyhlásili aj oficiálne výsledky súťaže. Prvé miesto v hlavnej kategórii Moje mesto Ružomberok získal Viktor Mydlo za snímku Rybárpoľská stanica. „Záber vznikol na Štedrý večer na železničnej stanici v mestskej časti Rybárpole. Prekvapila ma tam poriadna zimná fujavica, ktorú priam cítiť z tej fotografie,“ povedal o svojej víťaznej fotografii.

Ceny spolu s predsedom fotoklubu odovzdával aj Róbert Kolár, zástupca primátora mesta. „K fotografii mám pozitívny vzťah, veď dlhoročne podporujem viaceré súťaže v našom meste,“ uviedol viceprimátor Ružomberka. O hudobný zážitok sa na milej slávnosti postarala skupina Family Band.

VÝSLEDKY

Môj najlepší záber: 1. Tomáš Lubelec – Obed na Muráni, 2. Anna Kučáková – Jar v Ružomberku, 3. Eva Pánčiová – Blonďáčik.

Moja rodina, práca, dovolenka: 1. Ján Dlutko – Jakub, 2. Pavol Ondrek – Dievča s knihou, 3. Jana Kamanová – Sloboda.

Moje mesto Ružomberok: 1. Viktor Mydlo – Rybárpoľská stanica, 2. Jana Taščicová – Rozprávka, 3. Sauli Hakkarainen – Posledná jedľa.

Cena Fotoklubu RK 34: Juraj Tomčík – Svetlá noci.

Cena portálu fototime.sk: Nepomniashchyi Dmytro – 2/1.

Víťazná fotografia v kategórii Moje mesto Ružomberok – Viktor Mydlo, Rybárpoľská stanica.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.