V bývalej poliklinike otvorili nový pavilón pre pacientov s koronavírusom

V tzv. covidovom pavilóne je pripravených 42 lôžok. ÚVN zároveň rekonštruuje infekčnú kliniku a reprofilizuje lôžka v ďalších oddeleniach. Obmedzuje tiež plánované operácie.

V budove bývalej polikliniky na Považskej ulici zriadili tzv. covidový pavilón. Nové pracovisko na liečbu pacientov s koronavírusom dnes slávnostne otvoril minister obrany Jaroslav Naď spolu s riaditeľom ÚVN Vladimírom Lengvarským a štátnym tajomníkom rezortu Marianom Majerom.

V špeciálnom pavilóne je k dispozícii 42 lôžok. Zdravotníci sa tu postarajú o pacientov s rôznym stupňom ochorenia, od ľahších prípadov až po vážne zdravotné stavy, v ktorých bude potrebná umelá podpora dýchania.

Práve pre intenzívnu starostlivosť s napojením na umelú pľúcnu ventiláciu je pripravených 13 lôžok. Ich súčasťou sú monitory vitálnych funkcií a stojany s infúznymi a injekčnými dávkovačmi.

Deväť lôžok vyčlenili pre pacientov s ľahším priebehom ochorenia, ďalších 20 pre infikovaných bez nutnosti intenzívnej starostlivosti s monitormi vitálnych funkcií.

Pavilón bude po čase záložný

Do covidového pavilónu presťahujú začiatkom budúceho týždňa kliniku infektológie. Dočasne, kým neprejde kompletnou rekonštrukciou.

Práve počas stavebných úprav kliniky budú v pavilóne prioritne hospitalizovať infikovaných. „V tomto čase budú pozitívni pacienti sústreďovaní do pavilónu, aby sa odľahčila infekčná klinika a mohli tam pokračovať rekonštrukčné práce,“ potvrdil riaditeľ ÚVN Lengvarský, ktorý dodal, že „politika rušenia infekčných a pľúcnych ochorení, ktorá tu bola, sa vypomstila, toho času je ich málo a sú v nie veľmi dobrom stave.“

Po prestavbe sa klinika vráti do svojich pôvodných priestorov, v ktorých by mal byť už dvojnásobný počet lôžok. Covidový pavilón bude následne slúžiť ako záloha. Ako naznačil Lengvarský, súvisí to s obmedzenou kapacitou odborného personálu.

„Samozrejme, môžu pracovať obe pracoviská. Tu sme ale, bohužiaľ, limitovaní aj personálom, hlavne odborným lekárskym, sesterským, čo sa týka akútnych lôžok. Pacienti, ktorí vyžadujú pľúcnu ventiláciu, sú veľmi nároční na ošetrovateľskú a lekársku starostlivosť,“ vysvetľuje Lengvarský dôvody, pre ktoré budú prednostne prijímať pacientov aj naďalej v areáli ÚVN.

Súčasťou lôžok sú monitory vitálnych funkcií a stojany s infúznymi a injekčnými dávkovačmi. Zdroj: autorka

Prerobená budova bývalej polikliny tak môže v budúcnosti slúžiť aj pre iné nákazy, izolovanie väčšieho množstva pacientov, prípade pre pacientov dlhodobo vyžadujúcich zdravotnú starostlivosť či neurorehabilitáciu. Konkrétny účel ukážu okolnosti.

„Budeme postupovať podľa vývoja situácie. Táto budova určite nájde veľmi dobré uplatnenie,“ povedal riaditeľ na margo dlho nevyužívaných priestorov, v ktorých nemocnica pred dvomi rokmi plánovala vybudovať byty pre lekárov z ÚVN.

Zvyšujú kapacitu lôžok, obmedzujú operačné zákroky

Covidový pavilón je iba jedným z poskytovateľov zdravotnej starostlivosti pre pacientov s koronavírusom. Vojenská nemocnica začala tento týždeň s reprofilizáciou lôžok na kožnom oddelení, internej a neurologickej klinike a chirurgických odboroch.

„Celkovo je nemocnica schopná prijať 140 pacientov na reprofilizovaných lôžkach,“ vyčísľuje riaditeľ, ktorý na poste pred mesiacom vystriedal Petra Vaněka.

Súčasne so zvyšovaním kapacity nemocnica v rámci prípravy na nárast chorých obmedzuje plánované operačné výkony a znižuje počet funkčných sál tak, aby sa lekári z oddelenia anestieziológie a intenzívnej medicíny mohli venovať pacientom s Covidom-19. Podľa vývoja situácie ich bude rušiť úplne. „Budeme sa tým však zaoberať, lebo aj plánovaná zdravotná starostlivosť je dôležitá,“ povedal riaditeľ.

Minister Naď vyzdvihol prácu nemocnice už počas prvej vlny pandémie. Dôležitá bude najmä teraz, keď počty nakazených denne rapídne stúpajú. „Aj v rámci druhej vlny, ktorá je výrazne masívnejšia, je ÚVN kľúčovým hráčom z hľadiska poskytovania zdravotnej starostlivosti v tomto regióne, ale aj z celoslovenského hľadiska.“

ÚVN je jednak spádovou oblasťou pre región Liptov a Oravy, odkiaľ prevažne prijíma pacientov. Zároveň bola pred mesiacmi určená ako červená nemocnica. „Hneď na začiatku prvej vlny bola ružomberská nemocnica jednou zo štyroch, ktoré boli vyčlenené ako červené nemocnice. To znamená, na konci dňa, keď to bude nevyhnutné, budú na všetkých oddeleniach len covidoví pacienti,“ upozornil šéf rezortu obrany.

Momentálne je vo vojenskej nemocnici hospitalizovaných 33 pacientov, z toho piati na umelej pľúcnej ventilácii. Nemocnica potvrdila aj 14 prípadov nákazy u svojho personálu. Dokončujú domácu karanténu a po negatívnom teste sa opäť vrátia do práce.

Riaditeľ ÚVN Vladimír Lengvarský a minister obrany Jaroslav Naď počas otvorenia covidového pracoviska. Zdroj: ÚVN

Pandémia stála nemocnicu už vyše tri milióny eur

Celkové náklady na rekonštrukciu predstavujú 1,3 milióna eur. Takmer 460-tisíc si zo sumy vyžiadalo prístrojové vybavenie.

Ministerstvo zdravotníctva uvoľnilo pre nemocnicu 18 pľúcnych ventilátorov, z ktorých 14 je v covidovom pavilóne a zvyšné štyri na Klinike anesteziológie a intenzívnej medicíny.

Od začiatku pandémie presiahli výdavky nemocnice 3,4 milióny eur. Nemocnica ich investovala do rekonštrukcií budov, nákupu ochranných prostriedkov, liečiv a prístrojového technického vybavenia.

Zo súkromných zdrojov prišlo nemocnici formou daru 600-tisíc eur. Spoločnosti Mondi SCP a Eco-Investments zasponzorovali zakúpenie prístrojového vybavenia pre covidových pacientov. Prístroje sa nachádzajú na viacerých oddeleniach s pozitívnymi pacientmi – urgentnom príjme, centrálnej JIS, dialýze či cievnej chirurgii.

Titulná fotografia – Covidový pavilón v zrekonštruovaných priestoroch bývalej polikliniky na Považskej ulici. 

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.