Podporiť rozvoj domáceho cestovného ruchu a predstaviť krásy Ružomberka a jeho okolia z vtáčej perspektívy je hlavným cieľom pripravovanej fotopublikácie Ružomberok a okolie z neba. Pozrite si fotografie v článku.
Realizátori leteckého fotografovania Slovensko z neba aktívne pracujú na zostavení najzaujímavejších záberov mesta Ružomberok a jeho nezameniteľnú prírodnú krásu. Vydaním publikácie chcú poukázať na jedinečnosť regiónu, ktorý naši predkovia dlhé stáročia nazývali dolný Liptov.
„Fotopublikácia bude zostavená výlučne z leteckých fotografií, vytvorených priamo z kokpitu lietadla. Naše posádky spravia tú jednoduchšiu časť. Nafotografujú všetky jedinečné miesta, prírodné zaujímavosti a všetko to, čo im ukáže svoju netradičnú podobu z neba. Potom príde tá zložitejšia časť. Vybrať približne stodvadsať záberov, ktoré odprezentujú Ružomberok a jeho okolie v čo najkrajšom svetle, bude práca redaktora,“ hovorí letecký fotograf a pilot Milan Paprčka.
Vzhľadom na obdobie, ktoré prežívame sú možnosti na výlety a spoznávanie kultúry značne obmedzené. Podporiť by sa mal najmä domáci cestovných ruch. Napomôcť tomu má aj táto nová fotopublikácia, kde po jej prelistovaní nájde určite každý inšpiráciu pre nejeden výlet.
Malý kúsok raja skrýva veľké bohatstvo. Ružomberok bol dôležitým bodom historickej obchodnej trasy vedúcej od Zvolena do jantárovej krajiny severu. Podhorská osada Vlkolínec s pôvodnou architektúrou patrí do svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Kráľovská rieka Váh je pomyslenou tepnou, ktorej ružomberský kraj vďačí za neodmysliteľnú časť svojej neutíchajúcej živosti a prosperity. Horské celky Veľká Fatra, Nízke Tatry, malebný Choč, obklopujúce okolie Ružomberka, patria medzi perly Slovenska. Ružomberský región sa naozaj môže nazvať zemou tisícich výhľadov. No tie, ktoré vidieť len z dolnoliptovského neba, bude možné už čoskoro.
„Fotografie dolného Liptova budú doplnené v textovej časti knihy informáciami nielen o mestách a obciach, ale aj o rôznych inštitúciách či spoločnostiach pôsobiacich v regióne. Všetky články v knihe, ako aj popisy k fotografiám, budú nielen v slovenskom, ale aj v anglickom jazyku,“ spresňuje regionálny projektový manažér Vladimír Híreš.
Podľa slov Vladimíra Híreša, ktorý je súčasťou tvorivého tímu a pohybuje sa priamo v regióne, tvrdí, žeby bolo dobré, aby sa podieľali na vytvorení ojedinelej publikácie aj samosprávy, kultúrne inštitúcie či regionálne podniky.
Zábery z kokpitu lietadla:
Zdroj – tlačová správa SBC