Ružomberok v roku 2020: Medvede, povodne, koronavírus, benzínka na Zarevúcej, Kalvária aj drahšie smeti

Rok 2020 je definitívne za nami. Zosumarizovali sme pre vás tie najdôležitejšie udalosti, ktoré sa stali počas uplynulého roka.

Pandémia koronavírusu

Udalosť, ktorá zmenila život (nielen) Ružomberčanov bola pandémia koronavírusu. Pravidelne sme vás informovali o prvých pozitívnych, ale aj o počte hospitalizovaných pacientov. Boli sme pri otváraní covidovho pavilónu a pýtali sme sa aj autobusového dopravcu, ružomberskej univerzity či polície či sú Ružomberčania v nosení rúšok disciplinovaní. O niekoľko mesiacov sme sa spolu s vami zúčastnili celoplošného testovania. Pripravili sme pre vás veľký článok, ktorý sme počas prvého víkendu pravidelne dopĺňali fotografiami, ale aj užitočnými informáciami. Rozprávali sme sa aj s Ružomberčanom, ktorý bol pozitívny a dva týždne hospitalizovaný vo vojenskej nemocnici. Prezradil nám, aké mal príznaky a ako prežíval ,,covidový pobyt“ na infekčnom oddelení.

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

Ružomberčan po prekonaní COVID-19: V nemocnici by sa za vyliečenie modlili aj neveriaci

Ružomberok v Európskej lige

Pandémia koronavírusu zasiahla aj šport. Po dlhšej pauze sa však fortunaligová sezóna 2019/2020 opäť rozbehla a Ružomberčania sa v nej prebojovali do play-off o miestenku v Európskej lige. Baráž zvládli víťazstvom nad Michalovcami a Trnavou a zamierili po roku opäť do Európskej ligy. Žreb Liptákom priradil švajčiarsky tím Servette FC, ktorý im uštedril prehru 3:0. V novej sezóne Fortuna ligy 2020/2021 sa Ružomberčania pokúsia znova dostať do najlepšej šestky.

Ženevčania dominovali a zaslúžene Ružomberok z Európskej ligy vyradili

Povodne

Koncom júla zasiahli dolnoliptovské obce prívalové dažde. Povodne sa preliali Ivachnovou, Ludrovou, Liptovskou Lúžnou,  Liptovskými Sliačmi aj Liptovskou Štiavnicou. Následky záplav odstraňujú aj v Bielom Potoku. Najhoršia situácia bola pravdepodobne v Liptovskej Štiavnici a Liptovských Sliačoch, kde voda zatopila domy, pivnice, brala autá a zničila aj úrodu. Časť Liptovských Sliačov museli dokonca evakuovať. S odčerpávaním vody pomáhali aj dobrovoľné hasičské zbory. Rozprávali sme sa nielen so starostami, ale najmä s ľuďmi, ktorých povodne najviac zasiahli.

Zatopené domy, poškodené cesty aj strhnuté mosty. Dolnoliptovské obce zasiahli prívalové povodne

Protest

Koncom februára bolo v centre mesta rušno. Vo Veľkej Dvorane sa konal míting strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. S tým však nesúhlasilo mnoho Ružomberčanov. Z ampliónu zaznievali mená a priezviská. Stovky. Išlo o ružomberské obete holokaustu. Vyše stočlenné zhromaždenie tak protestovalo proti predvolebnému mítingu kotlebovcov.

Rómov nepustili na míting kotlebovcov, prišli aj ťažkoodenci

Výročie Katolíckej univerzity

Katolícka univerzita v Ružomberku si pripomenula 20. výročie od svojho vzniku. Zvýšiť jej povedomie a posilniť identitu má nová expozícia v priestoroch univerzitnej knižnice – Kabinet dejín. Medzi základné úlohy, ktoré bude Kabinet dejín napĺňať patria dokumentačné úlohy, zhromažďovanie faktografických materiálov, ale aj reflexie udalostí na KU. Ďalšie úlohy budú prezentačné. Kabinet dejín obsahuje zakladajúce listiny, plakety, archívne dokumenty či akvizície z knižničného fondu univerzitnej knižnice. Súčasná expozícia však nie je definitívna, budú ju obmieňať a dopĺňať.

Od počiatku až po súčasnosť: V Ružomberku založili Kabinet dejín Katolíckej univerzity  

 

Medvede

Začiatkom mája sme vás informovali aj o útokoch medveďa v lesoch pri Ludrovej a Štiavnici. Prvý prípad sa odohral ešte v marci v Komorníckej doline, v poľovnom revíri Salatín. Približne o mesiac neskôr zaskočil medveď aj druhého muža v Ludrovskej doline. S napadnutým poľovníkom Radoslavom Popracom sa nám napokon podarilo aj stretnúť. Porozprával nám, ako sa ,,stretol“ s medveďom, no vysvetlil nám aj to, že útok medveďa bol akceptovateľným správaním.

Napadnutý poľovník: Útok medveďa bol akceptovateľným správaním

Kalvária

Záver uplynulého roka patril aj Kalvárii. Po tom, čo sa v bezprostrednej blízkosti Kalvárie v decebri zrazu objavili ťažké stroje, pribúdajú hlasy, ktoré nesúhlasia s priebehom, akým k výstavbe budúcich apartmánových bytov dochádza. Začal poslanec Ján Kuráň, pokračoval bývalý predseda KDH Alojz Hlina, no pridali sa aj známe tváre Ružomberka. Treba však zdôrazniť, že cieľom nie je zbúrať Kalváriu, ba ani Kostol sv. Kríža. To ,,len“ súkromný investor začať s realizáciou výstavby bytových apartmánových domov. Kým však začne stavať tie, potrebuje vybudovať cestu, vodovod a kanalizáciu. Prístupová komunikácia bude k novému bývaniu viesť pomedzi štvrtú a piatu kaplnku. A práve tam sa v týchto dňoch usalašili bagre a stavebné autá.

Miesto modlitieb aj bagrov. Prečo ružomberská Kalvária stráca svoju tvár?

Benzínka

Rok 2020 definitívne potvrdil, že benzínka zo Zarevúcej nezmizne a po novom už nie je v rukách mesta ani pozemok, na ktorom stojí. Po deviatich rokoch navyše konateľ spoločnosti otvorene priznal, že zámer vybudovania čerpacej stanice bol jasný už od samého začiatku. Výsledok hlasovania zo septembrového mestského zastupiteľstva definitívne spečatil, čo bolo „úspešne“ rozbehnuté v roku 2011. Už vtedy bola kauza okolo postavenia „benzínky na Zarevúcej“ horúcou témou najmä kvôli spôsobu, akým vlastníci spoločnosti Europetrol a neskôr JML-Slowakei s.r.o. prišli k lukratívnemu pozemku v strede mesta za výhodnú cenu. O čo ide v kauze ,,Benzínka“ a akým spôsobom sa vlastníci spoločnosti dostali k pozemku si môžete prečítať v našom článku.

Ako „benzinkári“ zvíťazili nad poctivosťou a slušnosťou. Za úspešnej podpory mesta

Diaľnica, zelená vlna aj most medzi Likavkou a Ružomberkom

Počas roka 2020 zavítal do Ružomberka minister dopravy Andrej Doležal dvakrát. Najprv boli dôvodom výjazdové stretnutia na severnom Slovensku, kde počnúc Žilinou kontrolovali rozostavané úseky diaľnice. Zastávku mal aj v Ružomberku. Spoločne s primátorom podpísali Memorandum o porozumení a vzájomnej pomoci. Zaviazali sa, že nad rámec zazmluvnených investícií a projektov postaví Národná diaľničná spoločnosť (NDS) na vlastné náklady takzvané vratné vetvy pri Ivachnovej tak, aby nákladná doprava obchádzala mesto Ružomberok a neprechádzala cez Likavku a zároveň nezaťažovala cestu prvej triedy Začiatkom augusta prišiel do Ružomberka opäť, aby zhodnotil stavebné práce na úseku D1 Ivachnová – Hubová. Termín dokončenia 15 kilometrového úseku naposledy naplánovali na jún 2022. Minister Andrej Doležal v auguste skonštatoval, že pravdepodobnejší rok pre dokončenie diaľnice je rok 2023.

Sledovanou témou bol aj most medzi Likavkou a Ružomberkom. Z inkriminovaného mostu spadli za prvý pol rok tri autá. Štvrtý vodič ostal visieť. Hrozivú bilanciu podčiarkuje fakt, že pri jednej z nehôd vyhasol život mladého muža. Na situáciu zareagovali aj miestne samosprávy. Primátor Ružomberka Igor Čombor aj starosta Likavky Marián Javorka poslali Slovenskej správe ciest (SSC) list. Žiadali v ňom prešetrenie nebezpečného úseku a prijatie preventívnych opatrení.

Asfalt na nebezpečnom moste prerobia. Zvodidlá však nepribudnú

Témou však bola aj zelená vlna, ktorá v Ružomberku čiastočne funguje od leta 2020. Jej budovanie začala Národná diaľničná spoločnosť (NDS) v auguste 2019, ako požiadavku mesta a okolitých obcí, ktoré boli nespokojné s meškajúcim úsekom diaľnice D1 Hubová – Ivachnová. Proces budovania dynamickej zelenej vlny v Ružomberku je vo finále. Po šestnástich mesiacoch aktuálne prebieha posledná, tretia etapa, ktorá dbala na presné nastavenie a optimalizovanie autonómneho systému zelenej vlny.

Zelenú vlnu stopercentne nastavia v polovici januára

Nový riaditeľ vojenskej nemocnice, nový prednosta okresného úradu aj šéf úradu práce

Koncom augusta odvolal minister obrany Jaroslav Naď riaditeľa vojenskej nemocnice Petra Vaněka a nahradil ho brigádnym generálom Vladimírom Lengvarským. Ako dôvod uviedol ekonomický i personálny rozklad nemocnice, masívne zlyhanie manažmentu, porušovanie zákona i nehospodárne nakladanie s financiami.

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

Prednostom Okresného úradu v Ružomberku sa od 1. septembra stal Emil Maretta, ktorý na poste nahradí Annu Parákovú. Rozhovor s novým prednostom si môžete prečítať v novembrovom vydaní RK Magazínu.

Ministerstvo práce plošne odvolávalo riaditeľov úradu práce. Za nového šéfa ružomberského úradu vymenovali komunálneho politika Ľubomíra Kubáňa, ktorý vystriedal Romana Cambera.

Riaditeľa úradu práce vymenili aj v Ružomberku, novým šéfom sa stal Ľubomír Kubáň

Zmena v redakcii

Keď sme po trojmesačnej pauze vydali dvojčíslo RK Magínu jún/júl, všimnúť ste si mohli hneď niekoľko zmien. Zmenili sme dizajn strán, názov Ružomberského magazínu sa zmenil na RK magazín a obmenili sme aj redakciu. Odišli tí, ktorí nás učili písať, pozerať sa na témy do hĺbky a veľa sa pýtať. Nezabúdame ani na grafika Mareka Hasáka, ktorý bol s nami pri každom zalamovaní čísla. Vo vízii, ktorú mali pri zakladaní Ružomberského magazínu novinári Imrich Gazda a Peter Kravčák však budeme pokračovať. Stále chceme byť hlasom, ktorý nemlčí.

Ružomberský magazín má stále potenciál. Hlásnych trúb je v meste dosť

Nový dopravca

Počas uplynulého roka sa niekoľkokrát spomínal na rokovaniach mestského zastupiteľstva aj nový dopravca. Výsledkom je, že od januára 2021 prevádzkuje mestskú autobusovú dopravu v Ružomberku spoločnosť Blaguss Slovakia. Nový dopravca, ktorého mesto vysúťažilo na druhý pokus a v decembri s ním aj oficiálne podpísalo zmluvu, tak po desiatich rokoch vystrieda doterajšieho prevádzkovateľa Arrivu Liorbus. Ružomberčanov však od nového roka čakajú aj ďalšie novoty. Kompletná reorganizácia verejnej dopravy, nové linky, nové trasy i taktová doprava.

Od januára jazdíme v meste po novom. S novým dopravcom, v nových autobusoch, po zmenených trasách

Drahšie smeti

Obyvatelia Ružomberka budú za komunálny odpad platiť od budúceho roka viac. Za osobu ide o medziročný nárast o takmer osem eur. Z pôvodných 28 na 36 eur. Návrh Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o odpadoch, ktorého súčasťou je aj zvýšenie sadzieb, odsúhlasili poslanci na ostatnom decembrovom zastupiteľstve.

Za komunálny odpad v Ružomberku znova zaplatíme viac

Titulná fotografia: Ružomberok. Foto: Juraj Brezáni

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka.